fundamentowanie

Budownictwo w naszym kraju

Jeszcze kilkanaście lat temu bardzo dużo osób pracowało w budownictwie, szczególnie murarzy czy tynkarzy, którzy robili to niestety nielegalnie. Kiedyś nikt nie myślał o tym, żeby wyjeżdżać do pracy za granicę, działo się tak, ponieważ Polska nie była jeszcze w Unii Europejskiej i nie mieliśmy takich samych praw jak teraz, kiedy wyjeżdżamy za granicę.

Niestety nic nie dawało to, że budownictwo miało pracowników i nie cierpiało z powodu braku rąk do pracy, ponieważ osoby te pracowały nielegalnie, więc nie płaciły składek i tak dalej. Odbijało się to na państwie i jego gospodarce. Jednak czasy się zmieniają i teraz nie ma już takich problemów, jak były kiedyś. Na naszą niekorzyść są inne. Na przykład budownictwo inżynieryjne cierpi z braku osób do pracy, ponieważ inżynierowie w dużym stopniu wyjechali za granicę do pracy, gdyż mają tam lepsze warunki oraz lepszą pensję. Tak jak kiedyś było pracowników pod dostatkiem pracujących nielegalnie, tak teraz nie mamy pracowników w ogóle. Dlatego w ostatnim czasie zaczęła się niesamowita walka o pracownika pomiędzy firmami budowlanymi. Wszystko zaczęło iść w dobrym kierunku, ponieważ firmy budowlane postanowiły oferować bardzo duże wypłaty, aby tylko mieć pracownika przy sobie. Druga sprawa jest taka, że robią to poprzez umowę o pracę, więc wszystko jest legalnie i państwo na tym nie traci.

Takie prace jak fundamentowanie, które jeszcze kilka lat temu były trudne do wykonania, ponieważ firmy miały kilku pracowników, którzy nie potrafili sobie z tym poradzić, tak teraz jest to dość proste, dzięki pomocy wielu młodych praktykantów oraz pracowników.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *