cegły ogniotrwałe

Cegły i tkaniny ogniotrwałe

Ogień od wieków wykorzystywany jest przez człowieka. Od wieków też stanowi dla niego zagrożenie. Wszyscy doskonale wiemy, że gorące temperatury towarzyszące pożarom potrafią być śmiertelne. Dlatego z biegiem lat człowiek zaczął szukać rozwiązań, które pozwolą ogień wykorzystywać do swoich celów przy zminimalizowaniu ryzyka, że coś złego się stanie. A przykładem takich rozwiązań są materiały ognioodporne.

Tak, jak cegły ogniotrwałe znajdują zastosowanie na przykład w produkcji kominków domowych, tak tkanina ognioodporna doskonale sprawdza się przy produkcji zasłon, koców, czy odzieży ochronnej. I w tym miejscu warto powiedzieć, że tkaninę taką wykonać można z różnych materiałów, a dodatkowe zabiegi potrafią skutecznie wzmocnić jej właściwości.

Jednym z podstawowych rodzajów tkaniny ognioodpornej jest ta wykonana z włókna szklanego. Odporna jest ona wówczas nawet na temperatury 550 stopni. A jeśli wykorzystamy w dodatku włókno krzemowe, wówczas nawet i temperatura w granicach tysiąca stopni nie będzie stanowić zagrożenia. Taka tkanina jest poza tym bardzo elastyczna. Tkanina wykonana z włókien ceramicznych cechuje natomiast odporność na nagłe skoki temperatury.

A jeśli komuś zależy na tym, żeby tkanina była sztywna i nie ulegała łatwo przetarciom – wówczas powinien wybrać tkaninę pokrytą akrylem. Wybór tkaniny nie zawsze jest oczywisty i taki prosty. Nie oznacza to jednak, że nie można wybrać tej najlepszej. Nasze potrzeby porównane z parametrami każdej tkaniny osobno pozwolą nam wybrać rozwiązanie dla nas najlepsze. A tym samym, wybrać bezpieczeństwo.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *