systemy wynagradzania

Jak zmotywować pracownika?

Istnieje wiele sposobów na zwiększenie zysków swojej firmy. Dobra strategia, świetna reklama czy zdolność do efektywnej komunikacji z klientami. Firma jednak nie istnieje bez pracownika i to on jest kluczową postacią w rozwoju biznesu i zwiększeniu zysków. Z tego powodu motywacja pracowników jest zadaniem, o którym nie powinien zapominać żaden pracodawca.

Pracowników motywuje się na wiele sposobów. Mogą być to premie, różnego rodzaju nagrody dla pracownika, czy nawet awans. Okazuje się, że nie tylko to wpływa na motywację pracowników – na to mają wpływ również systemy wynagradzania, a tych mamy kilka: system czasowy, system akordowy lub prowizyjny. Dwa ostatnie są do siebie podobne i polegają na uzależnieniu wynagrodzenia od wyników pracy. Pierwszy natomiast (i najczęstszy) uzależnia zarobek pracownika od czasu i stawki godzinowej i nie zależy od wydajności pracownika. Systemy wynagradzania mogą znacząco wpływać na motywację zatrudnionych. Dla osób, które pracują wolniej, lepszym rozwiązaniem będzie system czasowy, ponieważ mogą spokojnie wykonać swoją pracę, nie stresując się, że zarobią mniej, jeśli będą musieli skończyć jakieś zadanie następnego dnia.

Dla tych natomiast, którzy pracują bardzo szybko, lepszą opcją jest system akordowy lub prowizyjny, gdzie należy skupić się na ilości, a im ktoś szybszy – tym większą wypłatę przyniesie do domu. Tu jednak istnieje ryzyko, że pracodawca wprowadzi akord zespołowy. Wtedy spowolnienie pracy odbije się na wynagrodzeniu wszystkich pracowników.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *